Fattoria Di Grignano

Dane historyczne

Pierwsze wzmianki historyczne dotyczące Grignano sięgają epoki brązu. Współczesne wykopaliska archeologiczne wydobyły na światło dzienne pozostałości osady zajmowanej przez rodzinę pasterską, która cieszyła się wysoką pozycją społeczną, o czym świadczą resztki odkrytych zdobionych naczyń.  

Przez wieki teren ten nabrał cech fortyfikacji etruskiej, a następnie romańskiej. Nad doliną i drogami prowadzącymi do Florencji górował fort. W szczególności nadal można zobaczyć pozostałości romańskiego Ponte di Vico na drodze, która z Arezzzo wznosi się do Fiesole, a następnie schodzi w stronę Florencji. Po drodze, w połowie wzniesienia między rzeką Sieme i zamkiem Vico (tak nazywano Grignano w owym czasie) nadal są widoczne ślady antycznej gospody, która dawała schronienie podróżnym. 

Rozbudowana i umocniona fortyfikacja staje się w średniowieczu rezydencją hrabiów Guidi,   ostatnim bastionem głównych nieprzyjaciół władców Florencji. Pobyt Guidich trwa tam aż do czerwca 1289 roku, kiedy to armia florencka, zmierzająca w kierunku Casentino, by walczyć w bitwie pod Campaldino, zdobywa twierdzę i wypędza ich do Romanii.

Grignano przynależy w ten sposób do miasta Florencji, a w 1500 roku staje się własnością największej przedstawicielki roduMedyceuszy: słynnej Katarzyny Medycejskiej (1519 – 1589), siostrzenicy papieża Klemensa VII, przyszłej królowej Francji i matki przyszłego króla Polski, Henryka V (król Polski w latach 1573 – 1578).

Kiedy Katarzyna Medycejska - obdarzona silną osobowością i inteligencją wielka miłośniczka sztuki – staje się królową Francji za sprawą małżeństwa z Henrykiem II, wnosi na dwór królewski różne innowacje (używanie widelca, stworzenie kuchni francuskiej z podziałem na posiłki słone i słodkie, etc)i otacza się osobistościami florenckimi, wśród których należy wymienić jej osobistego doradcę, spowiednika i bankiera, biskupa HerrykaGondi, który zostanie arcybiskupem Paryża, prymasem Francji i wpływowym doradcą króla Francji, Ludwika XIII (Henryk Gondi spoczywa dziś w paryskiej katedrze Notre Dame).

W dowód wdzięczności za przywiązanie, Katarzyna ofiarowuje Henrykowi Gondi zamek we Francji i 1.000 hektarów ziemi w okolicach Florencji (dokładnie Grignano).

Od tego czasu aż do 1971 roku dobra pozostają własnością rodziny Gondi, która posiada również PalazzoGondiwe Florencji na Placu San Firenze (zboku Placu dellaSignoria) i chce wznieść w Grignano swoją letnią rezydencję. To, co widzimy dzisiaj zostało rozbudowane i odrestaurowane w późnym renesansie.

W 1971 roku posiadłość w Grignano przechodzi w ręce rodziny Inghirami (słynącej ze znanej marki koszul wysokiej jakości) i pozostaje w nich do dzisiaj.

W 1999 roku dokupiona zostaje takżeposiadłość Pievecchia. 

Obecnie ziemie w Grignano rozciągają się na powierzchni 700 hektarów, z których 100 jest obsadzonych winnicami, 200 gajami oliwnymi (18.000 drzewek), 100 przeznaczonych pod zasiew i 300 pod las. Na całym terytorium znajduje się 47 gospodarstw i dwie wille.

Zobacz wszystkie | Strony:
 • 1[1].png

  PIETRAMAGGIO BIANCO

   

  Klasyfikacja: IGT/IGP Colli della Toscana Centrale
  Region: Toskania
  Szczep: Trebbiano – Malvasia
  Pojemność: 0,75 L
  Zawartość alkoholu: 13%
  Kolor: jasno słomkowy z refleksami zieleni
  Bukiet: przepełniony nutami świeżych owoców
  Smak: przyjemny, aksamitny, intensywnie świeży
  Najlepiej podawać do: rybnych przekąsek, sałatek i owoców morza
  Serwować w temperaturze: 10-12 C

  Czytaj więcej
 • 2[2].png

  PIETRAMAGGIO ROSSO

   

  Klasyfikacja: IGT/IGP Colli della Toscana Centrale
  Region: Toskania
  Szczep: Sangiovese-Canaiolo-Trebbiano Toscano
  Pojemność: 0,75 L
  Zawartość alkoholu: 13,5%
  Kolor: naturalna czerwień
  Bukiet: intensywnie owocowy z niuansami jeżyny
  Smak: lekki, aksamitny, z akcentem świeżych czerwonych owoców
  Najlepiej podawać do: dań z grilla i niezbyt ciężkich potraw z grilla
  Serwować w temperaturze: 18 C

  Czytaj więcej
Zobacz wszystkie | Strony: